Co się stało? E… WYBORY

Tegoroczna kampania była pierwszą w historii, na której wynik tak mocno wpłynęła komputerowa sieć. Ten kanał komunikacji odgrywa coraz większą rolę i politycy mają tego świadomość. Wiele partii przestało płacić za prowadzenie stron i profili firmom zewnętrznym. Pretendenci do Pałacu Prezydenckiego poświęcają swój prywatny czas na kreowanie wizerunku w Internecie, chcąc zdobyć popularność dzięki nowym mediom.

Wtyczka Hangouts (Spotkania) została włączona!

Hangouts – następca komunikatora Google Talk, jest technologią wideorozmów Google. Aplikacja, podobnie jak Skype, umożliwia prowadzenie zarówno rozmów tekstowych, jak i rozmów online. Dzięki niej można spotkać się z każdym, kiedy i gdzie się chce – za darmo, nawet z prezydentem!

Pierwszy Hangout w Polsce

Za pośrednictwem platformy Google Hangouts (służącej do prowadzenia wieloosobowej wideodyskusji) Gazeta.pl, jako pierwsze medium w Polsce, we współpracy z Google i MamPrawoWiedziec.pl, zorganizowało serię wideodyskusji na żywo z kandydatami na prezydenta. Gościem pierwszego hangoutu był urzędujący Prezydent Polski – Bronisław Komorowski, a kolejnego wideospotkania kandydat PiS – Andrzej Duda.

Spotkanie z Prezydentem online

Publiczne videodebaty zorganizowane na żywo w czasie kampanii, miały ułatwić komunikację, poprzez możliwość wypowiedzenia się na forum. Można było wziąć w niej udział zadając pytania w formie statusu na swoim profilu na Facebooku, Google+ lub Twitterze. Wystarczyło dodać po nim hashtag #HangoutPBK. Wszystkie oznaczone w ten sposób pytania trafiały do redakcji Gazety.pl, która spośród nich wybrała kilka (wyborczo) najistotniejszych. Były one następnie przekazane kandydatom na prezydenta. Jaka była ich odpowiedź i reakcja internautów?

Czy nowa forma kampanii wyborczej coś zmieni? Google pokaże!

Przeniesienie debaty prezydencką bliżej wyborców jest efektem rosnącego znaczenia Internetu. O wyborczy głos skutecznie walczyli także kandydaci antysystemowi – Janusz Korwin-Mikke i Paweł Kukiz. Swoje kampanie opierali oni w znacznym stopniu na zdobyciu elektoratu internautów. Dzięki mikropłatnościom internetowych zebrali fundusze na swoje kampanie.

Potencjał Facebooka najlepiej wykorzystał Janusz Korwin-Mikke, następnie Bronisław Komorowski i Paweł Kukiz. Daleko za nimi byli Marian Kowalski, Paweł Kukiz, Magdalena Ogórek czy Janusz Palikot. YouTube zaś został doceniony głównie przez Pawła Kukiza, którego filmiki i spoty obejrzało łącznie prawie pół miliona osób. Drugi w tym zestawieniu był Grzegorz Braun, a trzeci Andrzej Duda. Największą uwagę na Twitterze przyciągnął Janusz Palikot, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

Interaktywny kandydat

Specjaliści od marketingu online i marketingu social media, zgodnie przyznają, że spośród jedenastu kandydatów, jak na polskie realia, dobrze zaprezentował się w Internecie Andrzej Duda. Działał na wielu platformach społecznościowych, był konsekwentny i jak na polskie warunki innowacyjny. Ciekawie prowadził Instagrama, na Twitterze rozpowszechnił hasztag #AndrzejDuda2015, a swoje dobre wrażenie przypieczętował Tweetupem. Czy przed drugą turą wyborów przeprowadzi kampanię z przytupem?

Najnowsze wpisy

End My Essay Reviews & Guide

End My Essay Reviews & ...

Czytaj więcej
Key Pieces of How to End an Essay

Key Pieces of How to End an ...

Czytaj więcej